Agenda as of 8/30/2017

 *subject to change

7:30 am – 8:00 am Registration and Networking Breakfast
8:00 am – 8:05 am Welcome and Opening Remarks

·       Jill Aitoro, Editor, Defense News

8:05 am – 8:35am MORNING KEYNOTE

 

·       Rep. Mac Thornberry (R-TX), Chairman, House Armed Services Committee, U.S. House of Representatives  

8:35 am – 8:45 am KEYNOTE

Air Commodore Ralph Reefman, Assistant Chief of Staff for Defense Planning at NATO Allied Command Transformation

8:45 am – 9:15 am PANEL 1:  NATO: CAPABILITY DEVELOPMENT CHALLENGES AND SOLUTIONS: This panel looks at the challenges in NATO capability development – ensuring NATO has the right capabilities in quality and quantity for it to fulfil its core tasks, while considering the domestic needs of member states.

 

·       Moderator: Jill Aitoro, Executive Director, Defense News, Federal Times, C4ISRNET, FifthDomain

·       Air Commodore Ralph Reefman, Assistant Chief of Staff for Defense Planning at NATO Allied Command Transformation

·       Mr. Peter Michael Nielsen, Minister Counselor/Defense Counselor, Royal Danish Embassy

·       Iain King, Defence Counsellor, Policy & Nuclear, British Embassy  

 

9:15 am – 10:00 am

 

PANEL 2:  NAVAL GLOBAL CAPABILITIES RACE: This panel will look at fleet capabilities, evolutions in design, and how sea warfare capabilities of our adversaries influence U.S. naval investments.

 

·       Moderator: Dave Larter, Naval Warfare Reporter, Defense News

·       Lt. Gen. Robert S. Walsh, Deputy Commandant for Combat Development and Integration, U.S. Marine Corps

·       RADM Francis Morley, Deputy Assistant Secretary of the Navy International Programs, U.S. Navy

·       Capt Mark Vandroff, Commanding Officer, Naval Surface Warfare Center, Carderock Division, U.S. Navy

·       Dr. Jerry Hendrix, Senior Fellow and the Director of the Defense Strategies and Assessments Program, Center for a New American Security

 

10:00 am – 10:30 am KEYNOTE

·       The Honorable Richard Spencer, Secretary, United States Navy

10:30 am – 10:40 am Networking Break
10:40 am – 11:30 am PANEL  3:  UNMANNED: This panel will look at the current missions for unmanned platforms, how they can be better integrated within the comprehensive fleets, and how the services can properly leverage the flood of intelligence collected through unmanned systems to advise mission strategies.

 

·       Moderator: Valerie Insinna, Air Warfare Report, Defense News

·       Mr. Kenneth Bray, Acting Associate Deputy Chief of Staff for Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance, U.S. Air Force

·       Mr. Mike Horowitz, Adjunct Senior Fellow, Technology and National Security Program, Center for a New American Security

·       Mr. Frank Kelley, Deputy Assistant Secretary of the Navy for Unmanned Systems, Office of the Assistant Secretary of the Navy, (Research, Development & Acquisition), U.S. Navy  

·       Keith Flail, Vice President, Advanced Tiltrotor Systems, Bell Helicopter

11:30 am – 11:50 pm Networking Break
11:50 am – 12:15 pm Lunch

 

12:15 pm – 12:45 pm FIRESIDE CHAT/LUNCH KEYNOTE

 

·       Moderator: Joe Gould, Reporter, Defense News

·       Rep. Kay Granger (R-TX), Chairwoman, Defense Appropriations Subcommittee, U.S. House of Representatives  

 

12:45 pm – 1:00 pm Networking Break
1:00 pm – 1:45 pm PANEL 4: INNOVATION: This panel of big thinkers will highlight both the programs that are now proving their worth – propulsion, stealth, and electronic warfare, to name a few – as well as those just beginning to get the attention of Pentagon decision makers – from artificial intelligence to 3D manufacturing and beyond. We’ll explore what holds the greatest promise, and what might actually spur new or expanded investment.

 

·       Moderator: Aaron Mehta, Senior Pentagon Correspondent/Associate Editor, Defense News

·       Dr. Fred Kennedy, Acting Director, Tactical Technology Office, DARPA 

·       Mr. Sean Singleton, Director, Business Development and Marketing, DIUx

·       COL Joe Capobianco, Chief of Staff, Army Rapid Capabilities Office, U.S. Army

·       Ms. Stacey Dixon, Deputy Director, IARPA

·       Mr. Bill Lynn, Chief Executive Officer, Leonardo North America and Leonardo DRS

 

1:45 pm – 2:30 pm

 

PANEL 5: SPACE AND MISSILE DEFENSE: This panel will explore the space and missile threat, and both current and evolving detection capabilities.

 

·       Moderator: Jen Judson, Land Warfare Reporter, Defense News

·       RADM Jon Hill, Deputy Director, Missile Defense Agency

·       Brig Gen Mark Baird, Director, Space Programs, Office of the Assistant Secretary for Acquisition, U.S. Air Force

·       Brig Gen Tim C. Lawson, Deputy Commanding General for Operations, USASMDC/ARSTRAT

·       Mr. Thomas Karako, Senior Fellow, International Security Program, Missile Defense Project, Center for Strategic and International Studies  

·       Mr. Tim Cahill, Vice President, Integrated Air and Missile Defense Systems, Lockheed Martin Missiles and Fire Control

 

2:30 pm – 3:00 pm KEYNOTE

·       VADM Mat Winter, Director, F-35 Program

 

3:00 pm – 3:15 pm Networking Break
3:15 pm – 3:35 pm KEYNOTE

·       Mr. David Norquist, Comptroller/Chief Financial Officer, Department of Defense

 

3:35 pm – 4:05 pm FIRESIDE

 

·       Moderator: Jill Aitoro, Executive Director, Defense News, Federal Times, C4ISRNET, FifthDomain

·       ADM Charles Michel, Vice Commandant, U.S. Coast Guard

 

4:05 pm – 4:10 pm Closing Remarks

© Sightline Media Group. All rights reserved.